Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 7ης αγωνιστικής

Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ηλυσιακό, ο ΑΟ Θήρας επέστρεψε στις νίκες, με καθαρό σκορ 3-0 σετ, μετά από 81 λεπτά αγώνα. Η ομάδα της Σαντορίνης βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό αλλά και με παιχνίδι λιγότερο.

Η ΑΕΚ παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα μέχρι σήμερα, επικρατώντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ των Πεύκων.

Δεύτερη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός που μετά το πρώτο σετ επικράτησε εύκολα του Μαρκόπουλου και πλέον ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση. Για την ομάδα των Μεσογείων αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Ο Παναθηναϊκός. κάνοντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και έφυγε χωρίς δυσκολία με το τρίποντο από τη Θεσσαλονίκη. Για τον ΠΑΟΚ ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα, αλλά η πέμπτη συνολικά στους επτά μέχρι σήμερα αγώνες.

Ο Άρης πανηγύρισε στην έδρα της Θέτιδας την τρίτη του νίκη με 3-2 σετ. Οι κιτρινόμαυρες για άλλο ένα παιχνίδι έμειναν ζωντανές στο τάι μπρέικ, σε αντίθεση με την ομάδα της Βούλας που χάνει για 4η φορά στο τάι μπρέικ και 5η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία ανατροπή απέναντι στον φορμαρισμένο Απολλώνιο πέτυχε από 0-2 σετ η Λαμία στο Χαλκιοπούλειο. Η τοπική ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ.