Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 8ης αγωνιστικής

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής πανηγυρίζοντας την 8η νίκη του σε ισάριθμα ματς. Ο Δικέφαλος με κορυφαία την Πέιτον Κάφρεϊ και με την Μαρία Κλέπκου να δίνει σημαντικές βοήθειες και στα τρία σετ ερχόμενη από τον πάγκο, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη φετινή του ήττα και ξέφυγε έξι βαθμούς από τις ερυθρόλευκες.

Το τρίποντο στην έδρα του Αιγάλεω με 3-0 σετ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινες” με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τον Ολυμπιακό στους 18 βαθμούς και ανέβηκαν προσωρινά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόνη στη δεύτερη θέση και στο +1 από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, βρίσκεται πλέον η Α.Ε.Κ. μετά τη νίκη της με 3-0 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού.

Με καθαρό τρίποντο έφυγε ο ΑΟ Θήρας από την έδρα του Μαρκόπουλου, πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του. Οι γηπεδούχες αγωνίστηκαν χωρίς τις τραυματίες Φιτζμόρις και Φίτερερ, ενώ η ομάδα της Σαντορίνης χωρίς τη Λάγκερερ, στη θέση της οποίας έπαιξε η Ζωή Φάκη.

Σπουδαία νίκη, πρώτη εκτός έδρας, πήρε ο ΑΟ Λαμίας 2013 στην έδρα του Άρη. Η νίκη για την ομάδα της Λαμίας ήρθε μετά από ανατροπή, καθώς ο Άρης ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 σετ.

Στις νίκες επέστρεψε η Θέτιδα που πέρασε νικηφόρα από το Ζηρίνειο υποχρεώνοντας τον Ζ.Α.Ο.Ν. στην 8η ήττα του σε ισάριθμα ματς.