Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 8ης αγωνιστικής

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την έδρα της ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Οι ερυθρόλευκες σταμάτησαν το αήττητο σερί επτά αγώνων της Ένωσης και με τους τρεις βαθμούς της νίκης βρίσκονται σε απόσταση  αναπνοής από την κορυφή και ισόβαθμες με τον Παναθηναϊκό στην 2η θέση στους 18 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 7η νίκη του καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Λαμίας, η οποία σε ένα ακόμη ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, χωρίς να καταφέρει τελικά να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Ο ΑΟ Θήρας που έφυγε από την έδρα του Άρη με τους τρεις βαθμούς της νίκης, υποχρεώνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 4η εντός έδρας ήττας της. Δυνατό όπλο για τον ΑΟ Θήρας, που την Τετάρτη 6/12 υποδέχεται τον Απολλώνιο στο εξ αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής, ήταν το σερβίς του.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες (οι τρεις στο τάι μπρέικ), η Θέτιδα Βούλας επέστρεψε στις επιτυχίες, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ.

Μετά από δίωρη μάχη, ο Ηλυσιακός πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ που του επέτρεψε να σκαρφαλώσει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων επικράτησαν εντός έδρας του Απολλώνιου με 3-1 σετ και με το τρίποντο της νίκης μπήκαν στην οκτάδα.