Ήττα από τον Παναθηναϊκό για τον ΑΟ Θήρας

Αλώβητος πέρασε και από τη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός, όπου επικράτησε του ΑΟ Θήρας με 1-3 σετ για την 22η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Με τον τρίποντο αυτό ο Παναθηναϊκός διατηρείται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +6 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα ο ΑΟ Θήρας έχασε έδαφος στο κυνήγι της 6ης θέσης και βρίσκεται πλέον στο -6 από την έκτη Θέτιδα.

Η ομάδα της Σαντορίνης στρέφει την προσοχή της στην νοκ άουτ αναμέτρηση της Τετάρτης με τον Πανναξιακό στη Νάξο, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκρισή της σε ένα ακόμα Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου έχουν ήδη προκριθεί ο Παναθηναϊκός, η Θέτιδα και ο Ηλυσιακός.

Διαφήμιση
maison_concept_objet_santorini

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-18 και με επιμέρους σκορ 5-1 και πρωταγωνίστρια την Κρος έκανε το 1-0 με 25-19. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με 4-0 σετ, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει άμεσα για το 4-4. Με άουτ της Μίτροβιτς οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 14-11, με την Βεζυργιαννίδου να μειώνει στο πόντο λίγο αργότερα (14-13). Το 17-15 έγινε 20-15 με δύο πόντους της Χατζηευστρατιάδου, με το σετ να κλείνει με 25-16.

Η ομάδα της Σαντορίνης έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 24-20. Παρά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού σε 24-24 με τα σερβίς της Παπαστεργίου, η Σαντορίνη με επίθεση της Μίτροβιτς και άουτ της Γκρόθες κατέκτησε το σετ με 27-25 και μείωσε στο σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια αριθμό (17-7), για να φτάσει στο 25-12, γράφοντας και το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 16-25, 27-25, 12-25) σε 100′

Ο ΑΟ Θήρας ανάρτησε πανό στην μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού που έγραφε “Άλκης Καμπανός, Για Πάντα Φωτεινός” και από κάτω”«Διώξτε τη Βία από τα γήπεδα”

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Γνωρίζαμε πως θα είναι ένα δύσκολο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός δίκαια βρίσκεται στην κορυφή αυτή τη στιγμή. Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήμασταν ανταγωνιστικοί, ακόμη και όταν βρεθήκαμε με 2-0 πίσω, αντιδράσαμε και μειώσαμε σε 2-1, αλλά στο 4ο σετ ο αντίπαλός μας ξέφυγε και μετά ήταν δύσκολο να αντεπεξέλθουμε. Ωστόσο, είδα πολλά πράγματα που θα μας φανούν χρήσιμα στη συνέχεια και φυσικά και ενόψει της επικείμενης αναμέτρησης στις “8” του Κυπέλλου, που σε αυτό το διάστημα είναι και ο μεγαλύτερός μας στόχος”.

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός): Το καμπανάκι που χτύπησε την Τετάρτη με την εμφάνισή μας στο Μαρκόπουλο, το ακούσαμε και σήμερα που ήμασταν μια διαφορετική ομάδα, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί τελειώσαμε αυτόν τον αγωνιστικό μαραθώνιο, με μία πολύ καλή εμφάνιση και ένα καλό αποτέλεσμα. Κρατήσαμε την τακτική μας, με το σερβίς μας και κυριαρχήσαμε στο φιλέ στα δύο πρώτα σετ και παρόλο που μας πίεσε η Σαντορίνη στο 3ο σετ, δείξαμε πολύ καλή αντίδραση και αγωνιστικό χαρακτήρα στο 4ο σετ, όπου το κατακτήσαμε εύκολα. Το ξεχνάμε και πάμε στο επόμενο ντέρμπι με την ομάδα της ΑΕΚ”.