Ήττα στην έδρα της ΑΕΚ για τον ΑΟ Θήρας

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε απόψε στη Νέα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ ο ΑΟ Θήρας, για την 24η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Με εξαίρεση το γ’ σετ, όπου οι κιτρινόμαυρες επέβαλαν πλήρως από την αρχή το ρυθμό τους, στα δύο πρώτα σετ η ομάδα της Σαντορίνης ξεκίναγε καλύτερα και έπαιρνε το προβάδισμα μέχρι τα μισά των σετ, όμως όσο πλησίαζε στο φινάλε δεν είχε το καθαρό μυαλό που χρειάζονταν στο τελείωμα των φάσεων.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε γρήγορα με 3-8 (μπλοκ Αργυρίου σε Λίντσεϊ) όμως το σερβίς της ΑΕΚ άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή (8-10). Στο 11-15 η Καββαδία πήγε στην τελική γραμμή κι έφυγε στο 16-15. Η ΑΕΚ δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, με τον ΑΟΘ να μετατρέπει το 23-20, σε 23-22 αλλά το χαμένο σερβίς της Γκόλτσιου και το ατομικό μπλοκ της Κοσμά στην Χόλστον τελείωσαν το σετ.

Ίδιο το σκηνικό και στο β’ σετ (όπου η ΑΕΚ έχασε την Λίντσεϊ στο 2-3 με τραυματισμό) με την Θήρα να προηγείται με 9-11 και να ξεφεύγει με 10-14 διατηρώντας το +4 μέχρι το 13-17. Πάλι όμως τα σερβίς της Καββαδία έφεραν την ανατροπή (18-17) με την ΑΕΚ να φτάνει στο +3 (21-18 μπλοκ σε Άμποτ) και να κλείνει το σετ με επίθεση της Τερέλ.

Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική με την ΑΕΚ να μετατρέπει το 2-2 σε 7-2 και να φτάνει στο 13-5. Ο ΑΟΘ έβγαλε μια αντίδραση μειώνοντας σε 15-10, αλλά η χαμένη κόντρα στην επόμενη φάση (μπλοκ Καββαδία σε Διάλλα) ήταν η αρχή για ένα νέο σερί της ΑΕΚ (19-10) που έφτασε εύκολα στο τελικό 25-14.

Η προσοχή των αθλητριών του Κώστα Παπαδόπουλου στρέφεται στο Κύπελλο Ελλάδας, για την κατάκτηση του οποίου θα αγωνιστούν στο Final 4 του Ηρακλείου, στις 11-12 Μαρτίου.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-14 σε 77′

maison_concept_objet_santorini

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Αρσενιάδης (ΑΕΚ): “Πήγαμε πολύ καλά τακτικά κι η ομάδα ήταν πολύ πειθαρχημένη. Γνωρίζοντας ότι ο ΑΟΘ είναι πολύ δυνατός στο φιλέ, κάναμε λίγα λάθη και παίξαμε εξαιρετικά στην άμυνα κάνοντας ανατροπή στα δύο πρώτα σετ, ενώ στο τρίτο σετ ήμασταν από την αρχή εξαιρετικοί. Είναι μια σημαντική νίκη και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας”.

Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Έχουμε χάσει τα δύο πρώτα σετ με παρόμοιο τρόπο. Κολλήσαμε στην ίδια περιστροφή και θα έπρεπε να είχαμε βρει λύση. Στο τρίτο σετ μείναμε πίσω από την αρχή και όταν προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε, δεν τα καταφέραμε. Το final-4 που έρχεται δεν αποτελεί δικαιολογία. Θέλαμε τη νίκη για το πρωτάθλημα. Πήγαμε άσχημα στην άμυνα και κάναμε πολλά λάθη και στα τρία σετ”.