Volleyleague: Ήττα στην πρεμιέρα για τον ΑΟ Θήρας

Την πρώτη του απώλεια βαθμών γνώρισε ο ΑΟ Θήρας με το “καλημέρα” στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 10-5, τον ΑΟ Θήρας να ροκανίζει τη διαφορά (10-8, 12-11), να ισοφαρίζει σε 15-15 και να προσπερνά με 17-19. Ο ΠΑΟΚ απάντησε για το 20-19 με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τις ασπρόμαυρες να χάνουν τρία σετ μπολ. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε με 26-27 και στην επόμενη φάση έχασε κόντρα μπάλα για να ακολουθήσει μπλοκ της Κυπαρρίση και λάθος της Άμποτ, γράφοντας το 29-27 και 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μετέτρεψαν το 13-12 σε 17-12, με τον ΑΟ Θήρας να μειώνει σε 21-20, όμως στο 23-22 η επίθεση της Πολυνοπούλου και η κόντρα μπάλα της Κογιάρ έκαναν το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ (1-3, 6-8), αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει από το σερβίς και με καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ προσπέρασε 16-13 και το 16-15 έγινε 19-15. Η Σαντορίνη πλησίασε σε 21-19 χωρίς όμως συνέχεια καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-20 και μαζί την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Τα σετ: 29-27, 25-22, 25-20 σε 96′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Τάκης Φλώρος (ΠΑΟΚ): “Πολύ μεγάλη νίκη. Ήταν πρώτο παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και ήταν πολύ καλό ξεκίνημα για εμάς. Το πρόγραμμά μας είναι πολύ δύσκολο αλλά μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ στους αντιπάλους μας. Όλες οι κοπέλες έπαιξαν καλά, με μία ή δύο αθλήτριες δεν μπορείς να νικήσεις”.

Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Ήταν ένα πολύ νευρικό ματς από τη μεριά μας, δεν διαχειριστήκαμε σωστά τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού που ήμασταν κοντά με τον ΠΑΟΚ και είχαμε τις ευκαιρίες μας. Γνωρίζαμε πως ούτως ή άλλως είχαμε ένα δύσκολο ξεκίνημα, αλλά έπρεπε να δείξουμε περισσότερη αποφασιστικότητα. Αφήνουμε πίσω μας αυτό το ματς και πάμε την επόμενη αγωνιστική για να πετύχουμε την πρώτη μας φετινή νίκη στο πρωτάθλημα”.