Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Ήττα στο φινάλε για τον ΑΟ Θήρας

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Share

Πικρή γεύση άφησε στον ΑΟ Θήρας το ντέρμπι του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό στη Σαντορίνη, αφού οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να κάνουν διπλή ανατροπή και να φύγουν από το κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ με το ροζ φύλλο αγώνα, για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά μια συναρπαστική αναμέτρηση που ξεπέρασε σε διάρκεια τις 2,5 ώρες, με τον ΑΟ Θήρας να προηγείται 2-0 στα σετ, τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί που οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 14-11, για να χάσουν τελικά με 16-18.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με 21 βαθμούς, όμως ο Ολυμπιακός -μόνος αήττητος πλέον στο πρωτάθλημα ως τώρα- υπερτερεί λόγω της νίκης στον μεταξύ τους αγώνα.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς έπαιρναν ώθηση από την εξέδρα και με κορυφαία την Ανίκα Μπρίνκμαν σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκαν με 2-0 σετ. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν και κάθε φορά που ξέφευγαν στο σκορ στο τρίτο και τέταρτο σετ ο ΑΟ Θήρας έβρισκε λύσεις. Με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 σετ με 25-23, ενώ στο τέταρτο σετ παρότι είχε 3 ευκαιρίες να το κατακτήσει (24-21) χρειάστηκε ένα μπλοκ της Τζίνας Λαμπρούση για να διαμορφωθεί το 26-24 και το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Θήρας είχε τρεις ευκαιρίες να πάρει το δίποντο (14-11, 14-12, 14-13), όμως ο Ολυμπιακός με δύο επιθέσεις της Ελίζαμπεθ Χουντ (14-12, 14-14) και ένα λάθος της Εύας Μερτέκη (14-13) έφερε το πέμπτο σετ στα ίσια. Το σετ και το παιχνίδι τελείωσε με μπλοκ της Σάσκια Χίπε στην Εύα Μερτέκη για το τελικό 18-16.

Η Άνα Ζιβογίνοβιτς με τους 23 πόντους που πέτυχε ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ η παρτενέρ της στα άκρα Ελίζαμπεθ Σκοτ σταμάτησε στους 18. Οι 30 πόντοι της Ανίκα Μπρίνκμαν με 5 άσσους ήταν οι περισσότεροι στην αναμέτρηση, ενώ η Γιάρεμις Μεντάρο είχε 19.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 25-22, 23-25, 24-26, 16-18)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): “Είχαμε πολλές ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι. Ήμασταν 2-0 μπροστά, μπορούσαμε να πάρουμε και το 3ο και 4ο σετ και αποκορύφωμα ήταν τα τρία χαμένα ματς μπολ στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός έχει αθλήτριες που έχουν παίξει πάρα πολλά παιχνίδια με τέτοιες συνθήκες και έχει περισσότερη εμπειρία. Πρέπει να μάθουμε πολλά από αυτό το παιχνίδι. Έχουμε ποιότητα, αλλά πιστεύω πως σεβόμαστε περισσότερο τους αντιπάλους μας και φοβόμαστε να τελειώσουμε τις φάσεις. Κοιτάμε μπροστά τώρα, να μάθουμε από τα λάθη μας, να κρατήσουμε τα θετικά τα οποία ήταν πολλά και να προχωρήσουμε”.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): “Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και πραγματικό ντέρμπι. Είναι οι δυο ομάδες που μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχουν παίξει το καλύτερο βόλεϊ. Στο τέλος πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Στα δυο πρώτα σετ είχαμε πολλά προβλήματα στην άμυνα μας. Η Σαντορίνη ρίσκαρε πολύ στο σερβίς της και δεν ήταν εύκολο, αλλά είναι απίθανο να συνεχίσεις έτσι με τέτοιο σερβίς σε όλο το παιχνίδι. Αρχίσαμε να έχουμε καλύτερη υποδοχή και οργάνωση και κάναμε τη μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη που τόσο θέλαμε”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
ΑΟ Θήρας: Μεντάρο 19 (17/43 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 30 (24/49 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 29% άριστες), Νογκουέρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μερτέκη 13 (7/24 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκι, 42% υπ. – 25% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 13 (10/14 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: Ζιβογίνοβιτς 23 (19/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 19% άριστες), Χουντ 18 (14/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 27% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου.

Σε συντομία η 8η αγωνιστική
Με τις ακραίες του να κάνουν για άλλο ένα παιχνίδι την διαφορά, ο Πανναξιακός πέρασε από την έδρα του Πορφύρα με 3-0 σετ και παρέμεινε στο κυνήγι της τετράδας. Με ανεβασμένη την ψυχολογία έπειτα από το διπλό της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα του ΠΑΟΚ, ο Άρης πανηγύρισε επί του Ηλυσιακού την πέμπτη φετινή του νίκη. Μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Μαρκόπουλου εκτός έδρας με 3-0 σετ. Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής με 3-0 σετ από την έδρα της Θέτιδας και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Αίαντας πανηγύρισε στην έδρα της Ηλιούπολης την πρώτη του φετινή νίκη με 3-0 σετ.