Κακή εμφάνιση και ήττα για τον ΑΟ Θήρας

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από την έδρα του ΑΟ Θήρας ο Ολυμπιακός για την 25η αγωνιστική της Volleyleague, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο μεταξύ τους παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Σε κακή μέρα, ο ΑΟ Θήρας, που αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Μίτροβιτς, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός και να προβάλει αντίσταση στις φιλοξενούμενες παρά μόνο στις αρχές των δύο πρώτων σετ. Στο πρώτο το 12-11 έγινε 12-15 με τα σερβίς της Χίπε και το 17-20, 17-23, ενώ στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 8-5 για να πάρει η Σάλας την αλλαγή και να τρέξει ένα τρομερό σερί από το σερβίς στέλνοντας το σκορ στο 8-14. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με το “καλημέρα” προηγήθηκε 1-4, 2-9 και έφτασε το 4-19, για να κλείσει το σετ με 10-25 και να πάρει το τρίποντο που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση, -3 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 0-3 (20-25,1 5-25, 10-25) σε 63′

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής ΑΟ Θήρας): “Ο Ολυμπιακός νίκησε σήμερα, αλλά νομίζω πως από την αποψινή μας εμφάνιση, θα πρέπει όλοι να προβληματιστούμε και άπαντες, αθλήτριες, προπονητές και λοιπό επιτελείο να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Έχει διαφορά να μπαίνεις να παίζεις κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο και να μπαίνεις για να νικάς, όπως κι αν παίζεις, από το να μην έχεις διάθεση να παίξεις. Μείναμε στο φάιναλ φορ του Ηρακλείου, κάτι απαράδεκτο για επαγγελματίες αθλήτριες. Το πρόβλημα λοιπόν σήμερα είχε να κάνει με τη νοητική προσέγγιση του παιχνιδιού! Μας έχει μείνει ένα ακόμη ματς για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και τα παιχνίδια των πλέι οφ, όπου ο ΑΟ Θήρας δεν θα ξαναδείξει τέτοια αγωνιστικά δείγματα”.

Μελίνα Εμμανουηλίδου (αθλήτρια Ολυμπιακού): “Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, σε μια δύσκολη έδρα. Μπήκαμε δυνατά από την αρχή και επιβάλαμε τον ρυθμό μας, τώρα κοιτάμε τη συνέχεια και θέλουμε να κλείσουμε την κανονική περίοδο με μια ακόμα νίκη απέναντι στην ΑΕΚ”.