ΑΟ Θήρας: Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό αλλά λύγισε

Αναμέτρηση Πανναξιακού-Ολυμπιακού το Σάββατο στις 20:00 για την κούπα

Φωτογραφία: Κώστας Κωνσταντινίδης

Στον ένατο συνεχόμενο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος θα βρεθεί ο Ολυμπιακός, που θα διεκδικήσει το όγδοο συνεχόμενο τρόπαιο, απέναντι στον Πανναξιακό, όπως ακριβώς και πέρσι.

Οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του ιδιαίτερα μαχητικού ΑΟ Θήρας και να επικρατήσουν με 3-1 σετ (25-21, 28-26, 22-25, 25-21) μέσα στο ΔΑΠΠΟΣ, έχοντας ως όπλο τους την αποτελεσματικότητα στην επίθεση (43% έναντι 28%). Η Χίπε ήταν και πάλι “πολυβόλο” με 30 πόντους, με τις Νιέμερ (13 π.), Λαμπρούση (12 π.) και Πολ (10 π.) να την ακολουθούν στο σκοράρισμα. Για τον ΑΟ Θήρας πρώτη σκόρερ ήταν η Εμμανουηλίδου με 17 πόντους, ενώ την ακολούθησαν Μέρκοβα (15 π.) και Πότοκαρ (10 π.).

Το σετ που έχασε ο Ολυμπιακός από τον ΑΟ Θήρας, ήταν το πρώτο μετά τον περσινό τελικό Κυπέλλου με τον Πανναξιακό στο κλειστό της Γλυφάδας. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς μέτρησε 68 συνεχόμενα σετ επί ελληνικού εδάφους.

[adning id="140783"]

Πώς κύλησε ο αγώνας
Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο ΑΟ Θήρας, παρά τα 7 λάθη από την γραμμή του σέρβις, τον ακολουθούσε μέχρι το 20-19 (μπλοκ της  Εμμανουηλίδου στην Χριστοδούλου). Δύο συνεχόμενα λάθη (σέρβις, επίθεση) της Μέρκοβα, έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στον Ολυμπιακό, 22-19. Παρά το γεγονός ότι ο ΑΟ Θήρας μείωσε με άσσο της Γενιτσαρίδη στον πόντο 22-21, οι πρωταθλήτριες, πιο ψύχραιμες και με την Χίπε να παίρνει τις τελευταίες επιθέσεις, πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Συγκλονιστικό ήταν το δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Ο ΑΟ Θήρας έφθασε να προηγείται μέχρι και με 3 πόντους, 20-23, αλλά τα σερβίς της Λαμπρούση και τα λάθη της Μέρκοβα και της Πότοκαρ έφεραν το σετ στην ισοπαλία, 23-23. Στην ρουλέτα των δύο συνεχόμενων πόντων που θα έβγαζαν νικητή, ο Ολυμπιακός τους πήρε με την εμπειρία του.  Ο ΑΟ Θήρας έχασε 2 σετ μπολ (χαμένη κόντρα μπάλα για το σετ από την Πότοκαρ στο 25-26) και ο Ολυμπιακός με λάθος της Πότοκαρ (27-26) και άσσο της Νιέμερ (28-26) πήρε και το δεύτερο σετ, που όπως και το πρώτο ήταν ποιοτικό.

Ο Ολυμπιακός με τον αέρα των δύο πρώτων κερδισμένων σετ, είχε τον έλεγχο και στο τρίτο. Είχε σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα κατάφερε να φθάσει στο +6, 21-15, στην μέγιστη δηλαδή διαφορά στο ματς, με όπλο το σερβίς του. Τα συνεχόμενα stop πάνω στο φιλέ από τον ΑΟ Θήρας και τα λάθη του Ολυμπιακού έφεραν το σετ στην ισοπαλία 22-22. Ο ΑΟ Θήρας με μπλοκ της Τσοχατζή και άουτ επιθέσεις της Χίπε και της Γιώτα, έφθασε στην μείωση των σετ σε 2-1 με 25-22, με επιμέρους σκορ 9-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 16-11 με τον Ολυμπιακό να έχει καλή υποδοχή και την Χριστοδούλου να παίζει πρώτο χρόνο με την Λαμπρούση. Ο ΑΟ Θήρας εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 17-17. Οι “ερυθρόλευκες” με την Χριστοδούλου στο σερβίς απάντησαν με σερί 4-0 για το 21-17. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε στους 2, 22-20 αλλά δύο συνεχόμενοι πόντοι της Πολ έδωσαν στον Ολυμπιακό το πρώτο ματς μπολ με 24-20. Το 25-21 για το 3-1 σετ του Ολυμπιακού έγραψε η Πολ.

Η διακύμανση του σκορ
1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21

Στατιστικά
Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Χίπε 30 (28/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολ 10 (9/27 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.), Νιέμερ 13 (11/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ.), Λαμπρούση 12 (9/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιώτα 1 (μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (2/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 76% υπ.), Νομικού

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Εμμανουηλίδου 17 (10/18 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Πότοκαρ 10 (7/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ.), Γενιτσαρίδη 6 (3/20 επ., 3 άσσοι, 64% υπ.), Τσοχατζή 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 15 (13/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ.) / Κοσμίδου, Ξανθοπούλου, Καλανταρίδου (33% υπ.).

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: “Ήταν ενδιαφέρον παιχνίδι. Ποτέ δεν έχουμε κάνει το καλύτερό μας παιχνίδι σε αυτό το γήπεδο. Σε νοκ άουτ αγώνες, αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να έρθει η νίκη και η πρόκριση. Πετύχαμε τον στόχο μας σήμερα, ωστόσο στον τελικό πρέπει να παίξουμε καλύτερα. Ελπίζω τα κορίτσια να είναι λιγότερο αγχωμένα γιατί σήμερα δείξαμε κάποιες αδυναμίες, που συνήθως δεν εμφανίζονται στους αγώνες μας. Θεωρώ κλειδί του αγώνα ο άσσος της Νιέμερ στο τέλος του δεύτερου σετ και οι επιθέσεις της Πολ στο τέλος του αγώνα”.

Γιώργος Ρούσης: “Κάναμε καλή προσπάθεια. Καταφέραμε να στριμώξουμε τον Ολυμπιακό και πιστεύω αξίζαμε να πάρουμε κάποιο από τα δύο πρώτα σετ. Παρόλο που στο δεύτερο ήμασταν πιο κοντά, στο πρώτο κάναμε πολλά λάθη. Αν τα είχαμε καταφέρει θα ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Έπρεπε να έχεις παραπάνω υπομονή, να κρατάς το πλάνο σου και να έχεις μεγάλη αποφασιστικότητα στις κρίσιμες στιγμές. Τα συναισθήματά μας είναι ανάμεικτα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Ήταν ένας ημιτελικός αντάξιος ενός final-4. Προχωράμε τώρα στο πρωτάθλημα”.

Τι δήλωσαν οι λίμπερο
Αρέτα Κονόμι (Ολυμπιακός): “Νομίζω δεν αφήναμε εύκολα την μπάλα να πέφτει κάτω. Στο τρίτο σετ θεωρώ ότι αυτοκτονήσαμε αλλά βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα στο τέταρτο για να πάρουμε το παιχνίδι. Μας βοήθησε πολύ ο ρυθμός από τα ευρωπαϊκά παιχνίδια”.

Μαριαλένα Αρτακιανού (ΑΟ Θήρας): “Πιστεύαμε από την αρχή ότι μπορούσαμε. Σε αρκετά σημεία χάσαμε την συγκέντρωσή μας αλλά είναι η πρώτη φορά που κοιτάμε στα μάτια τον Ολυμπιακό, μία ομάδα που μέχρι σήμερα δεν είχε χάσει σετ στην Ελλάδα. Τον κοντράραμε όσο μπορούσαμε. Στα κρίσιμα σημεία κάναμε κάποια λάθη και ο Ολυμπιακός με τόσες έμπειρες αθλήτριες το εκμεταλλεύτηκε”.

Στον β’ ημιτελικό της ημέρας, ο Πανναξιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ (25-16, 25-19, 25-20) κλείνοντας θέση στον τρίτο τελικό Κυπέλλου στην ιστορία του.

Η ομάδα της Νάξου ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Η διαφορά των δύο αντιπάλων  ήταν κυρίως στην επίθεση (48%-24% αποτελεσματικότητα) και στο μπλοκ (8-1). Πρώτη σκόρερ για τον Πανναξιακό ήταν η Διώτη με 19 πόντους και την ακολούθησε η Μπράουν με 15. Για τον πρωτάρη σε Final 4 Ηλυσιακό, η Χρυσάνθη Χριστοδούλου ήταν η πρώτη σκόρερ με 9 πόντους.

Ο τελικός της διοργάνωσης μεταξύ Ολυμπιακού και Πανναξιακού θα γίνει το Σάββατο 3/3 στις 20:00 και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ 3. Θα είναι η δεύτερη φορά που οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν σε τελικό Κυπέλλου, μετά τον τελικό της Πύλου το 2014 (3-0 ο Ολυμπιακός) και της Γλυφάδας το 2017 (3-1 ο Ολυμπιακός).

Ακολουθήστε το atlantea.news στο Google News και ενημερωθείτε για όλες τις ειδήσεις και τα άρθρα που δημοσιεύονται.