Ξεκίνημα της νέας χρονιάς με νίκη για τον ΑΟ Θήρας

Με σχετικά εύκολη νίκη έκανε ποδαρικό στο 2022 ο ΑΟ Θήρας που έφυγε από την έδρα του Ηλυσιακού με το ροζ φύλλο αγώνα, για την 15η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι γηπεδούχες αγωνίστηκαν χωρίς την αρχηγό τους Μαρία Σωτηρίου και με την Ντέσα Λέγκρος να παίζει ως ακραία, ενώ στον ΑΟ Θήρας έκανε την επανέμφάνιση της μετά από δίμηνη αποχή λόγω τραυματισμού η Χόλστον.

Οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου, παρά το διάστημα αποχής δύο εβδομάδων από την αγωνιστική δράση, λόγω γιορτών, έδειξαν άριστα προετοιμασμένες απέναντι στις γηπεδούχες, που μόνο στις αρχές του γ’ σετ προηγήθηκαν στο σκορ με 6-3 και 7-5, αλλά τα σερβίς της Μίτροβιτς έφεραν το 7-12 χωρίς να υπάρχουν άλλες ανατροπές. Η ομάδα της Σαντορίνης ήταν ανώτερη σε όλες τις γραμμές, ιδιαίτερα σε επίθεση και μπλοκ, και βρέθηκε στο φινάλε του αγώνα να γράφει το 0-3 και να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο.

Τα σετ: 17-25, 12-25, 20-25 σε 66′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Νίκος Κωστακόπουλος (Ηλυσιακός): “Ξεκινήσαμε αρκετά καλά, αλλά στο δεύτερο σετ κάναμε μεγάλη κοιλιά με πολλά λάθη. Η Σαντορίνη δεν είναι ομάδα με τους ίδιους στόχους με εμάς και γι αυτό χθες κάναμε δυνατή προπόνηση. Το ίδιο θα κάνουμε και τις επόμενες αγωνιστικές μέχρι να παίξουμε τους αγώνες που θέλουμε να χτυπήσουμε για να πάρουμε βαθμούς”.

Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Ξεκινήσαμε τη νέα χρονιά με επιτυχία και με μία καλή εμφάνιση. Η σημερινή νίκη είναι σημαντική, καθώς η ομάδα προέρχονταν από τη διακοπή λόγω των εορτών και κάτι τέτοια ματς κρύβουν παγίδες. Τα κορίτσια όμως έδειξαν σοβαρότητα, ενώ είμαι ικανοποιημένος, και από την εμφάνιση της Χόλστον, που αγωνίστηκε για ενάμισι σετ, έπειτα από τον τραυματισμό, που την άφησε εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα. Συνεχίζουμε βήμα-βήμα, παιχνίδι με παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα και στη συνέχεια”.