Νίκη στο τάι μπρέικ για τον ΑΟ Θήρας

Στο τάι μπρέικ έφτασε χθες (24/10) ο ΑΟ Θήρας για να πετύχει τη νίκη στην έδρα του επί του ΑΟ Μαρκοπούλου, για την 3η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Σαντορίνης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά το δυναμικό ξεκίνημα του Μαρκόπουλου που έφτασε να προηγείται με 2-0 στα σετ. Από το τρίτο σετ και έπειτα, οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και με τις Κέντρα Ντάλκε και Μαρία Γενιτσαρίδη να σηκώνουν το μεγαλύτερο μέρος της επίθεσης, ισοφάρισαν σε 2-2 σετ για να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί πήραν από την αρχή το προβάδισμα για να ολοκληρώσουν την ανατροπή με 15-10 και 3-2 στα σετ.

Η Αμερικανίδα ακραία της Σαντορίνης Κέντρα Ντάλκε με 25 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, με τις Μαρία Γενιτσαρίδη και Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να ακολουθούν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από το Μαρκόπουλο ξεχώρισε η Γιασμίν Μπεντάρτ με 24 πόντους που από το τρίτο σετ και μετά είχε ενοχλήσεις στο πόδι, ενώ οι ακραίες Κένεντι Μπράιν και Ασημίνα Νικολογιάννη είχαν από 13 πόντους.

Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 68 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 20-25, 25-17, 25-11, 15-10)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα που ερχόταν αήττητη. Όταν καταφέραμε να προσαρμοστούμε σε κάποια τακτικά κομμάτια που τα δουλεύαμε όλη την εβδομάδα, είχαμε το πάνω χέρι. Κάθε νίκη είναι σημαντική αλλά σήμερα σημαντική είναι η ανατροπή που κάναμε”.

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): “Ξέραμε ότι θα παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά και είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας. Από το τρίτο σετ και μετά ανέβηκε η απόδοση της Σαντορίνης και είχαμε πρόβλημα στη διαγώνιο. Είμαστε νεανική ομάδα με μέσο όρο ηλικίας 19 ετών και θέλουμε λίγο παραπάνω χρόνο για να φθάσουμε στο πικ της απόδοσής μας. Δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα και θα έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε. Η Σαντορίνη είναι πολύ δυνατή ομάδα και ο πόντος που πήραμε είναι θετικός”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
Α.Ο. Θήρας: Σάντος 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ντάλκε 25 (21/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ. – 55% άριστες), Βλαχάκη 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ), Μέλο 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 15 (11/19 επ., 4 άσσοι), Γενιτσαρίδη 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 40% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 81% υπ. – 74% άριστες), Παναγιωτίδου, Τσουκαλά.

Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil: Δικαιούλια 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μπράιαντ 13 (13/26 επ., 54% υπ.-31% άριστες), Νικολογιάννη 13 (12/31 επ., 1 άσσος, 48% υπ.-30% άριστες), Μπεντάρτ 24 (22/43 επ., 2 μπλοκ), Αρναούτου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  Γκουντιμένκο 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 61% υπ.-36% άριστες), Ανυφαντή,  Ευαγγελίου, Καραγιάννη, Λεπενιώτη.

Σε συντομία η 3η αγωνιστική

Για τον Α’ όμιλο, στον οποίο αγωνίζεται και ο ΑΟ Θήρας, οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας πέτυχαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους στη Volley League, καθώς επιβλήθηκαν του μαχητικού Ηλυσιακού με 3-1. Ο Παναθηναϊκός πέρασε χωρίς να δυσκολευτεί από την έδρα του ΑΟ Λαμίας με 3-0 σετ και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον Β’ όμιλο, μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. με 3-2 σετ και πέτυχε τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Η Θέτιδα, αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Α.Ε.Κ., πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη με 3-1 σετ. Ο Πανναξιακός επικράτησε εκτός έδρας του Πορφύρα με 3-1 σετ.