Νικηφόρο πέρασμα από τη Νάξο για τον ΑΟ Θήρας

Συνεχίζονται τα θετικά αποτελέσματα για τον ΑΟ Θήρας που έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Νάξο. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε του Πανναξιακού με 1-3 για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague και πετυχαίνοντας της 14η νίκη της παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στο -1 από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Για τρία σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τον ΑΟ Θήρας να κάνει 22 λάθη στο 2ο και 3ο σετ επιτρέποντας στον Πανναξιακό να μειώσει, όμως στο τέταρτο σετ μπήκε από την αρχή αποφασισμένος για τη νίκη και επικράτησε εύκολα με 25-11.

Στο τέταρτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 19-8 υπέρ του ΑΟ Θήρας υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή, επειδή ένα μπουκάλι νερό έπεσε στην ελεύθερη ζώνη του γηπέδου κοντά στον πρώτο διαιτητή. Μόλις σκουπίστηκε το δάπεδο ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Στο ίδιο σημείο του αγώνα αποβλήθηκε από το σετ ο προπονητής του Πανναξιακού Απόστολος Οικονόμου για διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές για προηγούμενη φάση του αγώνα.

Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 62 επιθέσεις και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 11-25)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός ΑΟΝ): “Καταρχήν συγχαρητήρια στον ΑΟ Θήρας για τη νίκη του, όπως και για την ευρωπαϊκή του πρόκριση. Για τρία σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι ήταν μία ομάδα ισχυρή επιθετικά, αλλά τους αντιμετωπίσαμε σωστά, τους φέραμε στα μέτρα μας, όμως τα jump σερβίς των Μεντάρο, Μπρίνκμαν και η επιθετική συνεισφορά των κεντρικών τους, οδήγησε το παιχνίδι προς την πλευρά του ΑΟ Θήρας. Στο τέταρτο σετ δυστυχώς δεν παίχτηκε βόλεϊ, αλλά όποιος είδε το παιχνίδι κατάλαβε τον λόγο. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί στο φετινό πρωτάθλημα και στο τέλος θα κάνουμε τον απολογισμό μας. Καλή ευρωπαϊκή συνέχεια να ευχηθώ στις δύο ελληνικές ομάδες”.

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): “Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, όμως όσα έγιναν εκτός του γηπέδου δεν έχουν θέση στο βόλεϊ. Δεν είναι ποδόσφαιρο το βόλεϊ. Συγχαρητήρια στις δύο ομάδες για την προσπάθειά τους στο γήπεδο”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
Πανναξιακός ΑΟΝ: Λιγκρός 9 (9/28 επ.), Μίλεν 9 (6/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ.-23% άριστες), Αμαραλ 16 (12/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ.-27% άριστες), Παπαδοπούλου 2 (2/7 επ.), Μαλουσάρη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Αργυρίου 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ) / Τουλγαρίδου –λ (33% υπ.-11% άριστες), Τζαγκαράκη, Γιαννέλου 3 (0/2 ε., 3 άσσοι).

ΑΟ Θήρας: Μεντάρο 21 (15/37 επ., 6 άσσοι), Μπρίνκμαν 18 (16/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-42% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Χατζηευστρατιάδου 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (11/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 9 (8/33 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 36% άριστες) / Αρτακιανού –λ (50% υπ.-43% άριστες), Παναγιωτίδου, Καραφουλίδου, Γενιτσαρίδη 1 (1/1 επ., 33% υπ.-33% άριστες).

Σε συντομία η 15η αγωνιστική
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει ακάθεκτος να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος καθώς παραμένει αήττητος μετά και τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ. Στο ντέρμπι των ουραγών, ο Ηλυσιακός πέτυχε επί της Ηλιούπολης την τρίτη του φετινή νίκη, αφήνοντάς την χωρίς νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Με τη νίκη του επί του Αίαντα και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Θέτιδα επικράτησε του Μαρκόπουλου και βρίσκεται 2 βαθμούς πίσω από την τετράδα  που οδηγεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ο Άρης έφυγε με δύο βαθμούς από την έδρα του Πορφύρα, καθώς χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων.