Ώρα Ευρώπης για τον ΑΟ Θήρας

Με στόχο την πρόκριση στους 8 του CEV Challenge Cup, ο ΑΟ Θήρας υποδέχεται αύριο, Τρίτη 22/1, τη φινλανδική Polkky Kuusamo, στον επαναληπτικό αγώνα για τη φάση των 16. Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, λίγο πριν τα Χριστούγεννα, η ομάδα της Σαντορίνης είχε φύγει από την Φινλανδία με το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας επικρατήσει με 1-3 σετ.

Για να προκριθεί στην επόμενη φάση χρειάζεται δύο σετ, δηλαδή νίκη ή έστω ήττα σε τάι μπρέικ. Με νίκη της Polkky Κuusamo με 1-3 ή 0-3, ο αγώνας θα κριθεί στο χρυσό σετ, με τον νικητή να εξασφαλίζει την παρουσία του στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα που θα προκριθεί, στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Aydin BBSK (Τουρκία) και Hermes Oostende (Βέλγιο) με την τουρκική ομάδα να έχει το προβάδισμα μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα.

Ο αγώνας ξεκινά στο ΔΑΠΠΟΣ στις 19:00 και λόγω της σπουδαιότητάς του, η παρουσία των φιλάθλων κρίνεται απαραίτητη.

Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Narek Shirinyan (Αρμενία) και Morten Engborg Klein (Δανία).