Πρωταθλήτρια Κυκλάδων η ομάδα Κ12 του Πανθηραϊκού

Το πρωτάθλημα Κυκλάδων στην κατηγορία Κ12 κατέκτησε ο Πανθηραϊκός που έπειτα από έναν σπουδαίο τελικό που έγινε χθες (27/5) στο Δημοτικό Στάδιο Άνδρου, επικράτησε του Αίαντα Σύρου με σκορ 1-2.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 8′, μετά από τέρμα που πέτυχε ο Καλμπουράκης για την ομάδα της Σύρου, ο Πανθηραϊκός κατάφερε πριν τη λήξη του ημιχρόνου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με εξαιρετικό σουτ του Σιμόνι. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βαγγέλη Τσοβάρα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 38’ ο Φουστέρης είδε την κίνηση του Βαμβακούση στον κενό χώρο, με τον τελευταίο να σημειώνει το 1-2 με έξοχο πλασέ, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κατά την τελετή λήξης του Final-4 που ακολούθησε, τα παιδιά της ομάδας της Σαντορίνης σήκωσαν ψηλά το τρόπαιο του πρωταθλητή, πανηγυρίζοντας με την ψυχή τους την κατάκτηση του τίτλου.