Στα κόκκινα το ντέρμπι Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας

Δικαιώνοντας τον χαρακτηρισμό ως ντέρμπι, η αναμέτρηση του Σαββάτου 7/3 μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΟ Θήρας προσέφερε θέαμα, ανατροπές στο σκορ και όμορφες φάσεις. Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας που πλήρωσε τις μεγάλες ανατροπές που δέχτηκε στα δύο πρώτα σετ.

Οι γηπεδούχες, που αγωνίστηκαν χωρίς την βασική κεντρική τους Κατερίνα Ζακχαίου που τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση, παρέμειναν αήττητες στο φετινό πρωτάθλημα για 19ο συνεχόμενο παιχνίδι και τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου αύξησαν τη διαφορά τους με τον δεύτερο ΑΟ Θήρας στους 5 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 9-11 και 11-19, όμως τα σερβίς της Χουντ έφεραν το ματς στους δύο πόντους (19-17). Η Λαμπρούση με δύο συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ στα ίσια (22-22), η Σαντορίνη προσπέρασε πάλι 22-23, στην επόμενη φάση η Μεντάρο σε κόντρα κάρφωσε άουτ (23-23) για να ακολουθήσει άσσος της Λαμπρούση και λάθος της Μεντάρο για το 25-23.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, με το 9-13 της Σαντορίνης να γίνεται 16-13 και με επιμέρους σκορ 16-4 έγινε το 2-0 σετ με 25-16. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς, με την Καραφουλίδου να περνάει ως αλλαγή στη θέση της Μεντάρο, δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 2-1 σετ με 21-25. Το τέταρτο σετ άνηκε από την αρχή ως το τέλος στον Ολυμπιακό, ο Α.Ο. Θήρας δεν μπόρεσε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και οι “ερυθρόλευκες” τελείωσαν το παιχνίδι με 25-16.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-16, 21-25, 25-16)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.): “Το σημερινό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες δεν ήταν τόσο… επιθετικό, αλλά στα υπόλοιπα στοιχεία, το σερβίς, το μπλοκ και στην άμυνα ήταν πολύ καλό. Είμαι ικανοποιημένος γιατί συνεχίσαμε την καλή παρουσία που έχουμε στο δεύτερο μισό της σεζόν. Με αυτή τη νίκη έχουμε ασφαλίσει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Έχουμε δυο δύσκολα εκτός έδρας ματς με τον Άρη και τη Θέτιδα Βούλας, αλλά είναι στο χέρι μας να τελειώσουμε καλά. Παράλληλα προετοιμαζόμαστε για τα ευρωπαϊκά ματς με τη Μπεζιέ, ενώ έχουμε στο μυαλό μας και τους αγώνες του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας”.

Μπράνκο Γκάιτς (Α.Ο. Θήρας): “Δεν είχαμε τον χαρακτήρα μας στο παιχνίδι. Το μυαλό μας είχε μείνει στον αποκλεισμό από τη Δρέσδη. Αν θες να είσαι ο καλύτερος πρέπει να αφήνεις πίσω σου το προηγούμενο ματς και να αφοσιωθείς στο επόμενο. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, όμως τον σεβόμαστε περισσότερο και χάνουμε μεγάλες ευκαιρίες”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
Ολυμπιακός ΣΦΠ: Γιώτα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Ζιβογίνοβιτς 9 (6/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 19% άριστες), Χουντ 19 (15/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 0% άριστες), Λαμπρούση 12 (6/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 19 (19/48 επ.) / Κονόμι (λ, 91% υπ. – 73% άριστες), Κακουράτου (λ).

ΑΟ Θήρας: Μεντάρο 7 (5/23 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (13/33 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/5 επ., 2 άσσοι), Μερτέκη 13 (10/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. – 27% άριστες), Καραφουλίδου 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Κούση, Γενιτσαρίδη 1 (1/2 επ.).

Σε συντομία η 19η αγωνιστική
Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Πορφύρας πήρε μεγάλη νίκη (3-2) στην έδρα του Πανναξιακού και εδραιώθηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε και στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 3-2 σετ επί της Θέτιδας. Μετά τη νίκη του με 3-0 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού, ο Άρης ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Η Ηλιούπολη έχασε από τον Αίαντα στον Εύοσμο με 3-1, κερδίζοντας το πρώτο της σετ για φέτος, όμως και μαθηματικά είναι βέβαιος ο υποβιβασμός της στην Pre League. Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί στις 17/3 με το παιχνίδι μεταξύ ΠΑΟΚ-Μαρκόπουλου.