Volleyleague γυναικών: Τα ζευγάρια των αγώνων play off και play out

ΑΟ Θήρας και Ολυμπιακός διεκδικούν στα play off ένα από τα εισιτήρια της τετράδας του πρωταθλήματος - Στη Σαντορίνη ο πρώτος αγώνας

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών ολοκληρώθηκε σήμερα 2/4 με τα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής και οι ομάδες, ανάλογα με τη βαθμολογική τους θέση, ετοιμάζονται για τους αγώνες των play off (θέσεις 1-8) και για τους αγώνες των play out (θέσεις 9-12).

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής
ΑΣ Άρης – Παναθηναϊκός ΑΟ 1-3 (25-21, 22-25, 20-25, 14-25)
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1 (23-25, 25-21, 25-21, 26-24)
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Θήρας 3- (25-18, 25-20, 25-13)
ΖΑΟΝ – ΑΟ Λαμίας 2013 0-3 (14-25, 11-25, 8-25)
ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΟ Αιγάλεω 1-3 (25-18, 25-27, 23-25, 22-25)
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil – ΑΣΠ Θέτις 3-0 (25-18, 25-21, 25-23)

22

Τα τέσσερα ζευγάρια της Α’ Φάσης των play off είναι Π.Α.Ο.Κ. – Άρης, Α.Ε.Κ. – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil, Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ.Π. Θέτις και Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο. Θήρας. Οι ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός), ενώ γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό πίνακα της βαθμολογίας.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους 15 πόντους.

maison_concept_objet_santorini

Οι νικητές της Α’ φάσης των play off προκρίνονται στα ημιτελικά για τις θέσεις 1-4, ενώ οι ηττημένες ομάδες δεν θα δώσουν άλλους αγώνες και θα καταλάβουν τις θέσεις 5-8 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης. Οι νικητές θα αγωνιστούν μεταξύ τους μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ, αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία. Για τον καθορισμό της έδρας του πρώτου αγώνα, για οποιαδήποτε θέση, θα λαμβάνεται υπόψη η Τελική βαθμολογική κατάταξη των ομάδων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι τελικοί του πρωταθλήματος θα κριθούν στις τρεις νίκες.

Για τους αγώνες των play out, ο Ηλυσιακός Α.Ο. που κατέλαβε την 9η θέση θα αντιμετωπίσει τον 12ο Ζ.Α.Ο.Ν. έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, ενώ ο 10ος Α.Ο. Λαμίας 2013 θα αναμετρηθεί με το Αιγάλεω που κατέλαβε την 11η θέση. Η παραμονή θα κριθεί στις δύο νίκες. Οι δύο ηττημένες ομάδες θα υποβιβαστούν στην Pre League Γυναικών.