Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 13ης αγωνιστικής

Παραμένει στην 3η θέση ο ΑΟ Θήρας και ετοιμάζεται για το εκτός έδρας παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ

Στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρήθηκε ο Παναθηναϊκός που έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τα Μεσόγεια, μετά το 3-1 επί του μαχητικού ΑΟ Μαρκοπούλου.

Χωρίς να δυσκολευτεί και μετά από μία ώρα παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός με πίεση από τη γραμμή του σερβίς και με σωστές επιλογές στην επίθεση έκανε το 3-0 επί του ελλιπούς ΑΟ Λαμίας και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας, που επικράτησε με καθαρό σκορ 3-0 των σκηροτράχηλων Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων και με το νέο τρίποντο διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πάρα την σθεναρή αντίδραση των φιλοξενούμενων στο 2ο και 3ο σετ η ομάδα της Σαντορίνης κυριάρχησε ιδιαίτερα στο μπλοκ, με σημαντικούς πόντους και διαφορές σε κρίσιμα σημεία των σετ μετά τους 20 πόντους, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Εντός έδρας νίκη και για την ΑΕΚ με 3-0 επί του Απολλώνιου. Η Ένωση παραμένει στην 4η θέση με 28 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον ΑΟ Θήρας και πλέον κοιτάζει το εκτός έδρας ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε το παιχνίδι μεταξύ Θέτιδας και ΠΑΟΚ στη Βούλα, με τον Δικέφαλο του Βορρά να φεύγει νικητής και να ανεβαίνει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τη Θέτιδα.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Άρης που πήρε το τρίποντο από τον Ηλυσιακό και πλησίασε στον έναν βαθμό τον αντίπαλο του και το Μαρκόπουλο που ισοβαθμούν στην 8η θέση.

maison_concept_objet_santorini

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής
AEK – ΟΦΑ Απολλώνιος 3-0 (25-19, 25-22, 25-15) σε 71′
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil – Παναθηναϊκός ΑΟ 1-3 (17-25, 25-21, 22-25, 17-25) σε 108′
ΑΣ Άρης – ΑΟ Ηλυσιακός 3-0 (25-23, 25-18, 25-20) σε 74′
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Λαμίας 2013 3-0 (25-15, 25-09, 25-14) σε 61′
ΑΣΠ Θέτις – ΠΑΟΚ 2-3 (25-16, 23-25, 25-23, 21-25, 13-15) σε 125′
ΑΟ Θήρας – Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 3-0 (25-18, 25-22, 25-20) σε 70′