Santorini
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 1ης αγωνιστικής

Share

Δυνατές μάχες, ανατροπές και εκπλήξεις περιελάμβανε η πρεμιέρα της Volleyleague γυναικών, το Σαββατοκύριακο 22-23/10, δίνοντας τα πρώτα δείγματα γραφής για ένα πρωτάθλημα που αναμένεται συναρπαστικό.

Στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής στη Θεσσαλονίκη μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού, μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο δικέφαλος του βορρά που επικράτησε του τριφυλλιού με 3-1 σετ, μετά από μια μάχη 111 λεπτών. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη κάνοντας διπλή ανατροπή στο πρώτο σετ (από 12-16, 25-19), αλλά κυρίως στο τρίτο σετ όπου ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 20-24, αλλά το έχασε με 34-32 μετά από ένα απίστευτο θρίλερ 37 λεπτών.

Στο έτερο ντέρμπι της αγωνιστικής, στην Αθήνα, ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι “ερυθρόλευκες” πήραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν, παίρνοντας 29 πόντους από το σερβίς και το μπλοκ (14 άσσοι, 15 μπλοκ) και έχοντας την Μίλιτσα Κούμπουρα τοπ σκόρερ με 23 πόντους. Η Α.Ε.Κ. κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ κάνοντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο σετ από 24-20, ενώ είχε την δυνατότητα και στο τέταρτο να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά η Σάλας της στέρησε την ευκαιρία.

maison_concept_objet_santorini

Μεγάλη νίκη πέτυχε στην έδρα της η Λαμία που λύγισε με 3-2 σετ τον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Λαμίας προηγήθηκε με 2-0 σετ, η ομάδα της Σαντορίνης έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όμως στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Σ’ ένα ματς γεμάτο ανατροπές που κράτησε 2 ώρες και 20 λεπτά, η Θέτιδα Βούλας έφυγε από την έδρα του Άρη με νίκη στο τάι μπρέικ.

Με το δεξί μπήκε στην 23η σεζόν του στη Volleyleague γυναικών το Μαρκόπουλο, καθώς επικράτησε εντός έδρας του νεοφώτιστου Αιγάλεω με 3-1 σετ.

Με τρίποντο ξεκίνησε και ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων με 3-1 σετ του Ζ.Α.Ο.Ν.