Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη για τον Τριανταφύλλου

Το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη Β στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο που ξεκίνησαν χθες (24/8) κατέκτησε ο Πάνος Τριανταφύλλου. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ στον μικρό τελικό και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Συνολικά ο Τριανταφύλλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία και στα ημιτελικά ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο, χωρίς όμως αυτή η ήττα να τον επηρεάσει στον μικρό τελικό.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά για τον Έλληνα πρωταθλητή που ανεβαίνει στο βάθρο, μετά το ασημένιο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016.