Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινος ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών

Το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στην άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος. Ο Έλληνας πρωταθλητής που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54 κ. πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και έχοντας σηκώσει 165 κιλά ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Ντεκτιάρεφ (Καζακστάν) με 174 κιλά, ενώ δεύτερος ήταν ο Μπουρλόν (Γαλλία) με 165 κιλά. Ο Μπακοχρήστος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157 κ., 163 κ., και 165 κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52,95, αντί 53,10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Μετά τους Αγώνες στο Ρίο, ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά κατακτά χάλκινο μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.