Volleyleague γυναικών: Χωρίς εκπλήξεις τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης

Ο ΑΟ Θήρας ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, καταλαμβάνοντας την 5η θέση

Χωρίς εκπλήξεις κύλησαν χθες (12/4) οι δεύτεροι αγώνες των play off του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών, καθώς ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, που είχαν κάνει από την περασμένη Κυριακή το πρώτο βήμα πρόκρισης, σφράγισαν με τις νίκες τους το εισιτήριό τους για την ημιτελική φάση.

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής χρονιάς, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε και στον δεύτερο αγώνα το τάι μπρέικ για να λυγίσει την αντίσταση του εξαιρετικού Άρη και να προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Με τη δεύτερη νίκη της επί του ΑΟ Μαρκοπούλου, η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρόκρισή της  στην τετράδα του πρωταθλήματος. Η ομάδα των Μεσογείων τερμάτισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην 7η θέση.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για δεύτερη φορά τη Θέτιδα και εξασφάλισε την συμμετοχή της στους ημιτελικούς της Volley League. Οι πράσινες χρειάζονταν δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκριση και τα κατάφεραν με σχετική ευκολία αν και στην εκκίνηση του πρώτου σετ η Θέτις τις αιφνιδίασε.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον ΑΟ Θήρας και σφράγισε το εισιτήριό του για την τετράδα του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Σαντορίνης ολοκλήρωσε τη σεζόν 2022-2023 καταλαμβάνοντας 5η θέση σε ένα από τα πιο ανταγωνιστικά και απαιτητικά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών.

Τα αποτελέσματα
ΠΑΟΚ – ΑΣ Άρης 3-2 (25-27, 25-21, 25-22, 23-25, 15-11)
ΑΕΚ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0 (25-19,2 5-20, 25-20)
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΣΠ Θέτις 3-0 (25-21, 25-12, 25-15)
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Θήρας 3-0 (25-18, 25-20, 25-20)

Διαφήμιση
maison_concept_objet_santorini

Τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης
Οι δύο φιναλίστ του τελικού θα προκύψουν από τους αγώνες της ημιτελικής φάσης όπου θα αγωνιστούν ο ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό. Η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν την Τετάρτη 19/4 στις έδρες του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ, οι δεύτεροι το Σάββατο 22/4 στις έδρες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, ενώ αν χρειαστούν και τρίτοι αγώνες, η σειρά θα επιστρέψει στις έδρες του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ που έχουν και το πλεονέκτημα έδρας.

Play out: Παραμονή για Ηλυσιακό, υποβιβασμός για ΖΑΟΝ, ανοιχτοί λογαριασμοί για Λαμία και Αιγάλεω
Ο Ηλυσιακός θα αγωνίζεται στη Volleyleague και τη σεζόν 2023-24, καθώς διπλασίασε τις νίκες του επί του ΖΑΟΝ, ο οποίος υποβιβάστηκε στην Pre League για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Η παραμονή στη Volleyleague για Αιγάλεω και Λαμία θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, καθώς το Αιγάλεω έκανε μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ του αγώνα και κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 σετ του ΑΟ Λαμίας. Το τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19/4 στη Λαμία.

ΖΑΟΝ – Ηλυσιακός ΑΟ 0-3 (16-25, 10-25, 11-25)
ΑΟ Αιγάλεω – ΑΟ Λαμίας 2014 3-0 (25-23, 25-17, 25-14)