Πάλεψε αλλά έχασε ο ΑΟ Θήρας

Στιγμιότυπο από το 4ο σετ. Φωτoγραφία: Κώστας Κωνσταντινίδης

Ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος παρακολούθησαν το Σάββατο 23/1 οι φίλοι του ΑΟ Θήρας που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Σαντορίνης βρέθηκε κοντά στο να κάνει την έκπληξη, αλλά τελικά δεν κατάφερε να σπάσει το αήττητο σερί του Ολυμπιακού που μετρά 14 νίκες σε 14 αγώνες. Η λήξη του αγώνα βρήκε τον ΑΟ Θήρας να χάνει με 1-3 σετ (16-25, 12-25, 25-22, 26-28), αλλά τον κόσμο του να παραμένει υπερήφανος για την προσπάθειά του.

Στα δυο πρώτα σετ της αναμέτρησης τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου μπήκαν αγχωμένα αφήνοντας στις ερυθρόλευκες τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο τρίτο σετ ο βελτιωμένος ΑΟΘ ανέβασε στροφές και κάνοντας το 1-2 ξεσήκωσε τον κόσμο στις εξέδρες που άρχισε να πιστεύει σε μια πιθανή ανατροπή. Ακολούθησε μεγάλη μάχη στο τέταρτο σετ που κρίθηκε στους 28 πόντους και με νικητή τελικά τον Ολυμπιακό.

Οι δηλώσεις των προπονητών:
Απόστολος Οικονόμου: “Ήταν ένα ματς με δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και λόγω ποιότητας αλλά και γιατί εμείς μπήκαμε φοβισμένα και δεν κάναμε τίποτα από αυτά που είχαμε πει. Από το τρίτο σετ αρχίσαμε και παίζαμε στα όρια μας, πιέσαμε στο σερβίς, κρατήσαμε υποδοχή και παρά την απώλεια της Βίντοβιτς μειώσαμε, ενώ στο δ’ σετ το πήγαμε στη λεπτομέρεια αλλά εκεί μέτρησε η ποιότητα του Ολυμπιακού. Είμαι ικανοποιημένος για την αντίδραση και την προσπάθεια. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό που έδειξε ότι είναι η καλύτερη ομάδα που πέρασε από εδώ, αλλά και στα κορίτσια που πάλεψαν και πήραν το χειροκρότημα από τον κόσμο που κατέκλυσε το γήπεδο. Θέλω επίσης να δώσω συγχαρητήρια στους διαιτητές οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί.”

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά αλλά επίσης και η Σαντορίνη έπαιξε καλά. Ξεκινήσαμε να παίζουμε καλύτερα όταν χαλάρωσαν τα κορίτσια. Είμαι χαρούμενος γιατί μετά από αρκετά εύκολα παιχνίδια παίξαμε ένα πιο δύσκολο ματς. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Το τέταρτο σετ ήταν συναρπαστικό ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά είμαι ικανοποιημένος που ανταπεξήλθαμε στις απαιτήσεις που προέκυψαν».

aothiras_23jan16_0524
Κατάμεστο το Kλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ. Ρεκόρ θεατών και εισιτηρίων. Φωτογραφία: Κώστας Κωνσταντινίδης

Παρά την ήττα του, ο ΑΟ Θήρας διατηρείται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ο τέταρτος Πανναξιακός νίκησε στο τάι μπρέικ το Ρέθυμνο και πήρε δύο πόντους, μειώνοντας την διαφορά με τον ΑΟΘ στον έναν πόντο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, αξίζει να σημειωθεί η ήττα του Άρη μέσα στο Μαρκόπουλο, το οποίο θα βρεθεί στο δρόμο του ΑΟΘ για το κύπελλο στις 3/2.