Εύκολη νίκη επί του Ηλυσιακού για τον ΑΟ Θήρας

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε ο ΑΟ Θήρας, ο οποίος επικράτησε εύκολα στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 2η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης βρέθηκε σε καλή μέρα σε σερβίς (11 άσσοι), μπλοκ (8) και επίθεση (43/97 τελειωμένες), με αποτέλεσμα να μην της στοιχίσουν τα 23 λάθη στα οποία υπέπεσε. Αντίθετα, ο Ηλυσιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στο καλό σερβίς των γηπεδούχων και δεν είχε καλή ανάπτυξη στην επίθεση, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21% (16/75 τελειωμένες).

Στο πρώτο σετ ο Ηλυσιακός μπήκε με φόρα και προηγήθηκε με 3-5, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης απάντησε γρήγορα (7-5). Μέχρι το 12-11 οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 13-2 έκαναν το 1-0 στα σετ. Με κεκτημένη ταχύτητα έφτασαν επίσης άνετα με 25-11 στη κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και πέρασαν μπροστά με 15-16, όμως ένα ξέσπασμα της Σαντορίνης ήταν αρκετό για να φτάσει στο 25-20 και στο τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-11, 25-20) σε 70′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Είναι οι τρεις πρώτοι βαθμοί μας στο πρωτάθλημα, αφού ξεκινήσαμε με μια ήττα πάνω στη Θεσσαλονίκη. Το θέλαμε πολύ να πάρουμε τους πρώτους πόντους και είμαστε ευχαριστημένοι από τους πόντους, αλλά και από τον τρόπο που παίξαμε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Για μας το σημαντικό ζητούμενο είναι να βρούμε ρυθμό και νομίζω σήμερα τα πήγαμε πολύ καλά”.

Βαγγέλης Περόπουλος (ΑΟ Ηλυσιακός): “Συγχαρητήρια στην ομάδα της Σαντορίνης, η οποία ξέραμε εξ αρχής ότι είναι καλύτερη. Γνωρίζουμε ότι εμείς στις 6 πρώτες αγωνιστικές παίζουμε με τις 5 πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος. Ξέρουμε τις δυνατότητές μας, δεν περιμένουμε ότι θα κάνουμε υπέρβαση των δυνατοτήτων μας με δεδομένο ότι έχουμε τραυματισμούς και όπως όλες οι ομάδες, οι αθλήτριες προέρχονται από ένα μεγάλο διάστημα αποχής. Θέλουμε να το εκμεταλλευτούμε, ούτως ώστε να γίνουμε καλύτεροι και να κερδίσουμε τα παιχνίδια που θέλουμε για να μείνουμε στην κατηγορία, πετυχαίνοντας τον βασικό μας στόχο. Για τον λόγο αυτό κρατάω το μισό πρώτο σετ μέχρι το 13-12 και το τελευταίο σετ, στο οποίο σταθήκαμε αξιοπρεπώς μέσα στο παιχνίδι. Κάτι που θα πρέπει να καταφέρουμε να το έχουμε σε μεγαλύτερη διάρκεια σε όλα τα σετ, για να μπορέσουμε να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε στο μέλλον”.