Εύκολο τρίποντο για τον ΑΟ Θήρας στην Κόρινθο

Πηγή φωτογραφίας: Facebook page ΑΟ Θήρας

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό γήπεδο της Κορίνθου το απόγευμα του Σαββάτου 24/3, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 0-3 σετ, για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που οι γηπεδούχες ήταν περισσότερο ανταγωνιστικές, ο ομάδα της Σαντορίνης δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίες τις Μέρκοβα με 16 πόντους, Πότοκαρ με 12 πόντους και 4 άσσους και Μεταξά με 10 πόντους και 5 άσσους.

Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 14 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ κ 22 λάθη αντιπάλων, ενώ η Κόρινθος -που είχε πρώτη σκόρερ την Γέιζελ με 10 πόντους- πέτυχε τους πόντους της με 2 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (07-25, 23-25, 13-25)

Οι δηλώσεις των προπονητών:
Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): “Με εξαίρεση το πρώτο σετ, είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση. Ίσως μπορούσαμε να είχαμε κατακτήσει το δεύτερο σετ, καθώς είχαμε προηγηθεί στο σκορ. Κάναμε κάποια λάθη που κόστισαν”.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): “Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που χαλαρώσαμε λίγο, είμαι ικανοποιημένος από την συγκέντρωση που έδειξαν τα κορίτσια. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι μέχρι το τέλος”

Με το χθεσινό τρίποντο ο ΑΟ Θήρας έφτασε τους 41 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση, 2 βαθμούς μπροστά από τον Άρη, που όμως δεν έχει παίξει ακόμα για την 21η αγωνιστική.

[adning id="140783"]

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που έγιναν χθες, ο Πανναξιακος πέρασε με νίκη από την έδρα του Πορφύρα, ενώ ο Αίαντας Ευόσμου στέρησε από τον Ολυμπιακό έναν βαθμό και τα δύο πρώτα σετ στο φετινό πρωτάθλημα στο εξ αναβολής μεταξύ τους παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής (2-3 σετ).

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής
ΑΠΣ Αίας – ΑΟ Μαρκοπούλου αναβολή
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΓΣΚ Ηρακλής 3-0 (25-0, 25-0, 25-0 άνευ αγώνα)
ΑΟΦ Πορφύρας – ΑΟΝ Πανναξιακός 1-3 (27-25, 19-25, 15-25, 17-25)
ΑΣΠ Κόρινθος – ΑΟ Θήρας 0-3 (07-25, 23-25, 13-25)

Τελευταία ενημέρωση 28/3 – 23:00
Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας την Ηλιούπολη με σκορ 1-3 και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με έναν βαθμό διαφορά από τον 3ο ΑΟ Θήρας.