Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 19ης αγωνιστικής

Νίκη στο τάι μπρέικ επί του Μαρκόπουλου για τον ΑΟ Θήρας και πλέον το βλέμμα στρέφεται στο Final-4 του Κυπέλλου γυναικών

Τελευταία ενημέρωση 5/3 – ώρα 21:00

Ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να λυγίσει εντός έδρας την αντίσταση του μαχητικού ΑΟ Μαρκοπούλου, επικρατώντας μετά από 147 λεπτά σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές. Η ομάδα της Σαντορίνης έκανε δύο μεγάλες ανατροπές στο 1ο και 5ο σετ, με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν από 2-0 σε 2-2, αλλά να μην μπορούν να κρατήσουν το προβάδισμα με 5-10 στο 5ο σετ. Πέρα από τη βαθμολογική της σημασία, η νίκη αυτή είχε και μεγάλη ψυχολογική σημασία ενόψει του Final-4 για το Κύπελλο γυναικών και του προσεχούς α’ ημιτελικού, το απόγευμα της Παρασκευής 10/3 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ συνέχισε για 18ο παιχνίδι το νικηφόρο της σερί, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού και πλέον κοιτάζει κι αυτή το Final-4 του Κυπέλλου γυναικών.

Xωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα με 3-0 σετ του Αιγάλεω στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο Final-4 του κυπέλλου γυναικών στην Άρτα.

Η Θέτιδα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 του ουραγού της βαθμολογίας ΖΑΟΝ.

Αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή του στα play offs έκανε ο Άρης, με τη νίκη του στο τάι μπρέικ μέσα στην έδρα της Λαμίας, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Για τη Λαμία αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη ήττα και πλέον και μαθηματικά θα είναι σίγουρα στα play outs.

Στα κόκκινα βάφτηκε το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ με το οποίο ολοκληρώθηκε απόψε (5/3) η 19η αγωνιστική. Στην έδρα του Ολυμπιακού, ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος υποχρεώθηκε στη δεύτερη φετινή του ήττα, παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ το εις βάρος του 2-0.

Σημειώνεται πως πριν από την έναρξη των παιχνιδιών κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.