Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 2ης αγωνιστικής

Δυνατές αναμετρήσεις επιφύλασσε και η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών, με τέσσερις ομάδες να καταφέρνουν την πρώτη τους νίκη για φέτος.

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε του ΖΑΟΝ εκτός έδρας με 0-3 σετ, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague. Πρώτη σκόρερ του αγώνα για την ομάδα της Σαντορίνης ήταν η Μερκάδο με 16 πόντους.

Τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα πήρε και η ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της Λαμίας με 3-0 σετ. Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ, οι γηπεδούχες έφτασαν στο τρίποντο, έχοντας τον έλεγχο και στα τρία σετ του παιχνιδιού.

Στα πράσινα βάφτηκε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού. Με πρώτη σκόρερ την Ανθούλη που πέτυχε 24 πόντους, με σταθερή υποδοχή και με την Παπαφωτίου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, οι πράσινες έφτασαν στην επικράτηση με 3-0 σετ. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για τον Παναθηναϊκό και η πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό.

maison_concept_objet_santorini

Τη πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε με 3-0 σετ στην έδρα του Αιγάλεω, έχοντας ως όπλο το σερβίς και το μπλοκ που απέφερε 19 πόντους.

Με το τρίποντο έφυγε από την Βούλα ο ΠΑΟΚ που επικράτησε της Θέτιδας με 0-3 σετ. Ο Δικέφαλος του Βορρά έχει κάνει το 2×2 και κρατά τα ηνία της βαθμολογικής κούρσας.

Μετά από μια μάχη 130 λεπτών ο ΑΟ Μαρκοπούλου απέδρασε με δύο πόντους από την έδρα του Ηλυσιακού, καθώς πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Αν και ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (9-8 οι άσσοι, 39%-36% η επίθεση, 12-8 τα μπλοκ), ο Ηλυσιακός έκανε εννιά παραπάνω λάθη από τον αντίπαλο του και το πλήρωσε.