ΑΟ Θήρας: Νίκη επί του Πορφύρα και πρόκριση στους 6 του Κυπέλλου Ελλάδας

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών σφράγισε ο ΑΟ Θήρας, μετά τη δεύτερη νίκη του επί του Πορφύρα με 3-0 σετ. Οι φιλοξενούμενες ήταν περισσότερο ανταγωνιστικές σε σχέση με τον αγώνα της περασμένης Τετάρτης, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα της Σαντορίνης, που βασίστηκε στις Αμερικανίδες Κέντρα Ντάλκε και Άλις Γουάλας για να πάρει τη νίκη.

Παρά τις απουσίες των Γιαννέλου, Νικολάκη, Γκούρα, Ευαγγέλου, Αφεντάκη, Α.Σακιζλή και του προπονητή Βασίλη Πανδή, ο Πορφύρας κατάφερε και στα τρία σετ να δυσκολέψει τον ΑΟ Θήρας, ενώ στο τρίτο σετ είχε και τρεις ευκαιρίες για να μειώσει σε 2-1 σετ, τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε.

Από τις γηπεδούχες τους περισσότερους πόντους σημείωσαν οι Ντάλκε (14) και Γουάλας (13), ενώ από τον Πορφύρα ξεχώρισε η Ροντρίγκες με 16 και η Ποντικάκη με 10 και 6 άσσους.

Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 9 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 26-24)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Χαιρόμαστε που περάσαμε στην επόμενη φάση και είναι καλό που ήρθε με δύο νίκες με 3-0. Έχουμε ανάγκη από παιχνίδια και έχουμε την δυνατότητα να παίξουμε τουλάχιστον άλλο ένα ματς στη διοργάνωση”.

Πόπη Καλλή (ΑΟΦ Πορφύρας): “Τα κορίτσια έπαιξαν πολύ καλά. Αν είχαμε δώσει μεγαλύτερη προσοχή στο τρίτο σετ, τότε θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα σετ, ως επιβράβευση όλης αυτής της προσπάθειας που έχουμε κάνει το τελευταίο διάστημα. Είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των κοριτσιών. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Σαντορίνης για την πρόκριση”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
ΑΟ Θήρας: Σάντος 3 (3/4 επ.), Ντάλκε 14 (13/23 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Βλαχάκη 11 (9/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 30% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γουάλας 13 (11/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 92% υπ. – 77% άριστες), Παναγιωτίδου, Κοντούδη

ΑΟΦ Πορφύρας: Θαλασσινού 4 (3/15 επ., 1 άσσος, 76% υπ. – 65% άριστες), Θεοδωρακέα 7 (7/15 επ., 41% υπ. – 33% άριστες), Αλμπάνη 2 (2 άσσοι), Φλιάκου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Ποντικάκη 10 (3/8 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Ροντρίγκες 16 (15/39 επ., 1 μπλοκ) / Μπουτσελάκου (λ, 72% υπ. – 50% άριστες), Ράπτη, Σταματίου, Σακιζλή

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις
Μετά από μάχη 2,5 ωρών, ο Άρης λύγισε την ΑΕΚ στο χρυσό σετ και πανηγύρισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση. Στο χρυσό σετ κρίθηκε και η πρόκριση της Λαμίας επί του Αίαντα. Ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του επί του Μαρκόπουλου και πήρε το εισιτήριο για την εξάδα, με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο του Κυπελλούχου που διατηρεί από το 2011. Δεύτερη νίκη επί των Αμαζόνων πέτυχε και ο Παναθηναϊκός, σφραγίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το ίδιο και ο ΠΑΟΚ που νίκησε την Θέτιδα και μέσα στην έδρα της.

Συνεπώς, οι έξι ομάδες που προκρίνονται στη Β’ φάση είναι ο ΑΟ Θήρας, ο ΠΑΟΚ, ο ΑΟ Λαμίας 2013, ο Παναθηναϊκός, ο Άρης και ο Ολυμπιακός. Η κλήρωση για τον καθορισμό των δύο ζευγαριών της Β’ φάσης και των δύο ομάδων που θα προκριθούν απευθείας στα ημιτελικά άνευ αγώνα, θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Απριλίου στις 12.00.