Santorini
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Άρη για τον ΑΟ Θήρας

Share

Επαληθεύοντας τις προσδοκίες για ντέρμπι, η αναμέτρηση μεταξύ του Άρη και του ΑΟ Θήρας για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Volleyleague γυναικών κρίθηκε μετά από 2,5 και πλέον ώρες στο τάι μπρέικ, με την ομάδα της Σαντορίνης να φεύγει από το κλειστό της Μίκρας με το ροζ φύλλο αγώνα και να παραμένει αήττητη και πρώτη στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες σε σερβίς (12-9 οι άσσοι) και μπλοκ (15-6), όμως ο ΑΟ Θήρας ήταν καλύτερος στην επίθεση με 50% αποτελεσματικότητα (64/128 τελειωμένες) έναντι 42% του Άρη (49/117 τελειωμένες).

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Παρά το προβάδισμα του Άρη με 10-5 και 13-10, ο ΑO Θήρας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην υποδοχή και το “εξαργύρωσε” στην επίθεση. Ο Άρης δεν εκμεταλλεύτηκε το ματς μπολ στο 14-13 και με άσσο της Διώτη, έναν καθοριστικό πόντο της Βλαχάκη και ένα λάθος της Ανθούλη διαμορφώθηκε το 17-15 και το τελικό 3-2 σετ.

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 12 άσσους, 49 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-23, 21-25, 25-21, 15-17)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): “Όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ, ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για τις δύο ομάδες. Είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια των κοριτσιών. Δείξαμε καλά στοιχεία. Με στεναχωρεί ο τρόπος που χάσαμε στο τέλος, αλλά θα γίνει μάθημα για εμάς, έτσι ώστε στο μέλλον να είμαστε ακόμα πιο σκληροί σαν ομάδα”.

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): “Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, χωρίς όμως μεγάλη ποιότητα αλλά ήταν αναμενόμενο σε μεγάλο βαθμό. Και οι δύο ομάδες μπορούν να παίξουν καλύτερα. Συνεχίζουμε αήττητοι και είμαστε χαρούμενοι ειδικά για τον τρόπο που επανήλθαμε στο τάι μπρέικ. Θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
Α.Σ. Άρης: Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Σαβάρ 15 (10/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 35% άριστες), Δρακουλίδου 7 (2/3 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανθούλη 21 (17/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Έβανς 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 43% άριστες) / Ρόγκα (λ, 76% υπ. – 72% άριστες), Πετρινόλη (λ), Πήττα, Τάνη 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

Α.Ο. Θήρας: Σάντος 7 (4/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντάλκε 25 (21/42 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες), Βλαχάκη 15 (12/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 36% άριστες), Διώτη 19 (16/31 επ., 3 άσσοι), Χατζηευστρατιάδου 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Παναγιωτίδου, Κοντούδη.

Σε συντομία η 6η αγωνιστική
Για τον Α’ όμιλο, οι Αμαζόνες, με όπλο το καλό σερβίς, πήραν μεγάλη εντός έδρας νίκη με 3-2 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο. Ο Ηλυσιακός επικράτησε του ΑΟ Λαμίας 2013 με 3-1 σετ και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας τέσσερις αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Για τον Β’ όμιλο, ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε στον Εύοσμο, επικράτησε του μαχητικού Αίαντα με 3-0 σετ. Η Θέτιδα Βούλας πέτυχε μέσα στην έδρα του Πορφύρα την ανατροπή της αγωνιστικής, καθώς βρέθηκε πίσω με 2-0 στα σετ και 9-3 στο τάι μπρέικ, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.