ΑΟ Θήρας: Σπουδαία νίκη με ανατροπή στην έδρα του Ολυμπιακού

Δυναμική αποδείχτηκε η επιστροφή του ΑΟ Θήρας στην αγωνιστική δράση μετά από την περιπέτεια των δύο τελευταίων εβδομάδων με τον κορονοϊό, καθώς πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού στο τάι μπρέικ. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο ΑΟ Θήρας φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα των ερυθρολεύκων.

Η ομάδα της Σαντορίνης ταξίδεψε ελλιπής και στον Πειραιά (με 9 αθλήτριες), χωρίς αυτό να την εμποδίσει να βασιστεί στο καλό σερβίς και την αποτελεσματική της επίθεση για να κάνει την ηρωική ανατροπή μετά από το αρχικό 2-0 στα σετ υπέρ των γηπεδούχων. Από το τρίτο σετ και μετά μείωσε τα λάθη (14 στα δύο πρώτα σετ, 11 στα τρία επόμενα) και πίεσε στο σερβίς, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύση στην υποδοχή, παρά τις αλλαγές του Κάρλο Παρίζι στα άκρα και στο λίμπερο.

Στο τάι μπρέικ, το 5-3 του Ολυμπιακού έγινε 6-5 για τη Σαντορίνη και παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων σε 10-10, οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω και πήραν τη μεγάλη νίκη με 15-12 στο πέμπτο σετ.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 25-18, 20-25, 23-25, 12-15) σε 117′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κάρλο Παρίζι (Ολυμπιακός ΣΦΠ): “Μετά το δεύτερο σετ σταματήσαμε να παίζουμε και χάσαμε τελείως την πορεία μας σε αυτό το ματς, κάναμε πολλά λάθη, δεν παίξαμε βόλεϊ, χωρίς τακτική, δεν είχαμε πάθος και έτσι, όλα άλλαξαν μετά το 2-0. Συγχαρητήρια στην Σαντορίνη, έπαιξαν ελεύθερα και πολύ καλά. Ζητώ συγγνώμη για την ήττα”.

Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Για να είμαι ειλικρινής εμείς μετά την περιπέτεια που περάσαμε, θέλαμε από σήμερα να εντάξουμε σταδιακά τις αθλήτριες που γύρισαν από Covid-19 σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Είχαμε να ξεπεράσουμε ζητήματα αναπνοών, ζητήματα δυνάμεων και θέλαμε να είναι ένα ματς από το οποίο ξεκινάμε να “χτίζουμε” την ομάδα. Το παράδοξο σήμερα είναι πως αντέξαμε σε ένα ματς 5 σετ και όσο πέρναγε ο χρόνος παίζαμε και καλύτερα. Προφανώς και είναι μία σημαντική νίκη, η πρώτη μας επί του Ολυμπιακού μέσα στο Ρέντη, αλλά για μας αυτό που κρατάμε είναι η απόδειξη στους εαυτούς μας, ότι ακόμη και μετά την περιπέτεια που περάσαμε μπορούμε να κάνουμε πράγματα”.