Challenge Cup: Στην Τσεχία για την πρόκριση στους 16 ο ΑΟ Θήρας

Έχοντας θέσει τις βάσεις της πρόκρισης από το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στη Σαντορίνη, όπου επικράτησε με 3-0 σετ, ο ΑΟ Θήρας θα αγωνιστεί αύριο Τρίτη 4/12 στην έδρα της Brno, στην Τσεχία, για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των 32 του CEV Challenge Cup.

Η ομάδα της Σαντορίνης χρειάζεται νίκη ή έστω ήττα σε τάι μπρέικ για να σφραγίσει το εισιτήριό της στη φάση των 16. Αντίθετα, η KP Brno στοχεύει σε νίκη με 3-0 ή 3-1 για να ισοφαρίσει και να φέρει την αναμέτρηση στο χρυσό σετ, όπου ελπίζει σε ανατροπή.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 19:00 ώρα Ελλάδος και θα διεξαχθεί στο γήπεδο Mestska Hala Vodova του Μπρνο, όπου θα δώσει το “παρών” μερίδα φιλάθλων του ΑΟ Θήρας που ακολούθησαν την ομάδα για να την ενισχύσουν.

Η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση θα έρθει αντιμέτωπη στη φάση των 16 με τον νικητή του ζευγαριού Pölkky KUUSAMO (Φινλανδία) – UTE Volleyball Team BUDAPEST (Ουγγαρία), με την πρώτη ομάδα να έχει το προβάδισμα μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα στην έδρα της.