Στον Πανθηραϊκό το Κύπελλο Κυκλάδων

Φωτογραφία: Facebook page Πανθηραϊκού

Κυπελλούχος Κυκλάδων για τρίτη φορά στην ιστορία του στέφθηκε το Σάββατο 20/4 στη Σύρο ο Πανθηραϊκός. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε του Πανναξιακού με 1-3 στην παράταση, μετά από το 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ο Πανθηραϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από αυτογκόλ του Πανναξιακού. Δέκα λεπτά αργότερα. με μακρινό σουτ του Μπονιάκου ο Πανναξιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Παρά τις ευκαιρίες για γκολ που είχαν, οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην αρχή της παράτασης ο Πανναξιακός έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Χαμηλοθώρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια ο Μπουρούς με δύο γκολ στο 105′ και το 120′ έγραψε το τελικό σκορ και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους κόλπους του Πανθηραϊκού.