Τρίποντο κόντρα στο Μαρκόπουλο για τον ΑΟ Θήρας

Με τις Μίτροβιτς, Άμποτ και Χόλστον να ξεχωρίζουν στην επίθεση, ο ΑΟ Θήρας πέτυχε μια καθαρή αν και δύσκολη νίκη με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου, απόψε (5/2) στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ, για την 20η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Στο πρώτο σετ η Ντε Τζίσους για τις φιλοξενούμενες έσωσε το πρώτο σετ μπολ που είχε ο ΑΟ Θήρας και έδωσε και την ευκαιρία στο Μαρκόπουλο να προηγηθεί στα σετ, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης αντέδρασε και στη συνέχεια με μπλοκ της Διάλλα έκανε το 1-0 σετ με 28-26. Στο δεύτερο σετ, το 16-14 έγινε 21-15 με τα σερβίς της Αδαμοπούλου, για να γίνει το 2-0 με 25-20. Στο τρίτο, με επίθεση της τοπ σκόρερ του αγώνα Μίτροβιτς ο ΑΟΘ προηγήθηκε με 5-2, η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για το 25-17 και το τελικό 3-0 σετ.

Η ομάδα της Σαντορίνης επικεντρώνεται πλέον στον σημαντικό νοκ άουτ αγώνα της Τετάρτης με τον Πανναξιακό στη Νάξο για την πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-20, 25-17) σε 78′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Θέλαμε να πάρουμε ακόμη ένα τρίποντο και το πετύχαμε. Ξέρουμε ότι λιγοστεύουν οι αγωνιστικές του πρωταθλήματος, αλλά εμείς έχουμε σκοπό να κερδίσουμε ό,τι περισσότερο μας αναλογεί, αφού στο τέλος θα δούμε τα πλέι οφς. Από εδώ και πέρα θα δούμε τι γίνεται με το ματς Κυπέλλου, το οποίο αν και είναι από τους βασικούς μας στόχους, αλλά δεν παύει να είναι οι 4 γραμμές που πρέπει να ετοιμάσεις κάποια πράγματα και να τα ακολουθήσει η ομάδα. Προσωπικά αυτό είναι που με κάνει πολύ χαρούμενο το τελευταίο διάστημα, ότι βελτιωνόμαστε συνεχώς, βλέπω κομμάτια του παιχνιδιού, όπως πχ ότι ένα σετ λήγει 28-26 ή 26-24, τα οποία λίγο με απασχολούν και αυτό είναι αποτέλεσμα της πίστης και της προσπάθειας των κοριτσιών, που δεν έχουν σταματήσει καθόλου να δουλεύουν”.

Δημήτρης Μαρκάκης (ΑΟ Μαρκοπούλου): “Είμαστε ικανοποιημένοι για 1,5 σετ για την εμφάνιση και από την πίεση που ασκήσαμε στη Σαντορίνη. Μετά το πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, πιέσαμε και στο δεύτερο και μέχρι τον 17ο πόντο ήμασταν κοντά, όμως μετά η εμπειρία του αντιπάλου μας έπαιξε ρόλο. Στο τρίτο δεν καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και δίκαια ήρθε το αποτέλεσμα”.