Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

Μία μικρή αστάθεια στην έξοδο, ολοκληρώνοντας το πρόγραμμά του, στέρησε από τον Λευτέρη Πετρούνια ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, καθώς βαθμολογήθηκε με 15.200 βαθμούς, ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κινέζος Γιανγκ Λιού (15.500 β.) και στο δεύτερο ο συμπατριώτης του Χάο Γιου (15.300 β.).

Ο Πετρούνιας ανέβηκε στους κρίκους, έβδομος κατά σειρά, γεγονός που ήταν ταυτόχρονα πλεονέκτημα και μειονέκτημα. Αφενός γνώριζε την απόδοση των αντιπάλων του και κατά συνέπεια ποια βαθμολογία θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο και αφετέρου είχε το φυσιολογικό άγχος του αθλητή που κυνηγά μία συγκεκριμένη επίδοση.

Ο Κινέζος Γιανγκ Λιού ήταν εξαιρετικός και με 15.500 βαθμούς “έβαλε δύσκολα” στους αντιπάλους του. Ωστόσο, ο Ελληνίδας Ολυμπιονίκης έκανε το καλύτερο δυνατό κατά τη διάρκεια εκτέλεσης του προγράμματος του, όμως αυτή η αστάθεια στην έξοδο, αποδείχθηκε καταλυτική στην βαθμολογία. Η έκπληξη του αγώνα ήταν ο έτερος Κινέζος, Χάο Γιού, ο οποίος ξεπέρασε τον εαυτό του και με 15.300 βαθμούς, άφησε εκτός βάθρου τον Γάλλο Σαμίρ Σαϊντ.