Νίκη στον Εύοσμο για τον ΑΟ Θήρας – Με Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση των play off

Με εκτός έδρας νίκη επί του Αίαντα Ευόσμου ολοκλήρωσε ο ΑΟ Θήρας την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volleyleague. Αν και αδιάφορος βαθμολογικά, καθώς ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα θα τερμάτιζε στην 7η θέση, ο ΑΟ Θήρας ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τρίποντο της νίκης.

Στον πρώτο γύρο των play off η ομάδα της Σαντορίνης θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τον Παναθηναϊκό, που μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ τερμάτισε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων θα γίνει στη Σαντορίνη και ο επαναληπτικός στην Αθήνα.

Για τον Αίαντα ήταν το τελευταίο παιχνίδι στη Volleyleague γυναικών καθώς τερμάτισε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και υποβιβάστηκε απευθείας στην Pre League.

Τα σετ: 14-25, 13-25, 17-25 σε 62′

Με τη γλώσσα των αριθμών
Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 3 άσσους, 21 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΠΣ (Νίκος Ροδοπαίος): Χαντζή 11 (11/35 επ.), Πιτσιγκώνη 5 (2/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 21% άριστες), Πήττα 1 (0/10 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 7 (7/18 επ.), Νταντούλα 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Θεοδοσίου Λ. / Θεοδοσίου Β. (λ, 55% υπ. – 40% άριστες), Σαχανίδου, Κλειδωνιάρη 1 (1 άσσος), Σταυροπούλου

ΑΟ Θήρας (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Άμποτ 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Διάλλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Αδαμοπούλου 16 (12/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ.-50% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Αργυρίου 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ) / Δροσοπούλου (λ, 42% υπ.-32% άριστες), Βεζυργιαννίδου.

maison_concept_objet_santorini

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-0 (26-24, 25-22, 25-16)
ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΟ Λαμίας 2013 3-2 (25-22, 26-28, 25-17, 22-25, 16-14)
ΑΟΝ Πανναξιακός – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-1 (25-20, 27-25, 16-25, 25-22)
ΑΣΠ Θέτις – ΑΟΦ Πορφύρας 3-0 (25-17, 25-18, 25-18)
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 3-1 (25-17, 25-22, 20-25, 25-21)
ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΣ Άρης 1-3 (25-23, 19-25, 19-25, 10-25)
ΑΠΣ Αίας – ΑΟ Θήρας 0-3 (14-25, 13-25, 17-25)

Τα ζευγάρια των play off
Ολυμπιακός – ΑΟ Λαμίας 2013
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΟ Θήρας
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
ΑΣ Άρης – ΑΣΠ Θέτις

Η πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος θα κριθεί μετά από δύο αγώνες (εντός-εκτός). Η ομάδα που αναφέρεται πρώτη έχει το πλεονέκτημα έδρας και θα έχει στην έδρα της τον επαναληπτικό (δεύτερο) αγώνα.

Στην περίπτωση που και οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται επιπλέον Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους 15 πόντους, με ελάχιστο προβάδισμα 2 πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.

Τα ζευγάρια των play out
ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΟ Ηλυσιακός
Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΟΦ Πορφύρας

Για την παραμονή του στη Volleyleague τα δύο ζευγάρια θα αναμετρηθούν μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες. Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες έχουν το πλεονέκτημα έδρας και θα δώσουν τον πρώτο αγώνα στην έδρα τους, τον δεύτερο εκτός έδρας και αν χρειαστεί τρίτο και πάλι στην έδρα τους.