Εκλογές στη Σαντορίνη: Πότε, πού, πώς, ποιους και πόσους

Λίγες ώρες πριν ανοίξουν οι κάλπες για τις εκλογικές αναμετρήσεις της Κυριακής 26 Μαΐου, το Atlantea ανακεφαλαιώνει όσα πρέπει να έχουν υπόψη τους οι ψηφοφόροι της Σαντορίνης.

Πότε

Η ψηφοφορία της Κυριακής 26 Μαΐου 2019 θα διαρκέσει από τις 07:00 μέχρι τις 19:00.

Πού

Σε αυτές τις εκλογές οι ψηφοφόροι ψηφίζουν σε δύο γειτονικά τμήματα (π.χ. 38Α, 38Β). Στο Α ψηφίζουν για τις Ευρωεκλογές και τις Περιφερειακές Εκλογές και στο Β για τις Δημοτικές και Κοινοτικές Εκλογές. Στα Τμήματα χωρίς γράμμα Α-Β ψηφίζουν σε μία αίθουσα για όλες τις εκλογές: Ευρωεκλογές, Περιφερειακές, Δημοτικές & Κοινοτικές.

Δείτε αναλυτικά τον κατάλογο με τα εκλογικά τμήματα της Σαντορίνης και μάθετε πού ψηφίζετε.

Πώς

Οι ψηφοφόροι μπορούν να ψηφίζουν με την αστυνομική τους ταυτότητα, διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης ή ατομικό βιβλιάριο υγείας.

Ποιους και πόσους

Στις Περιφερειακές Εκλογές για το Νότιο Αιγαίο παίρνουν μέρος πέντε συνδυασμοί:

  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
    Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΑΤΤΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΥ-ΜΙΧΑΗΛ
  • ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
    Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΝΤΟΥΝΙΑΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ
  • ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ
    Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΑΝΤΩΝΙΟΥ
  • ΠΝΟΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
    Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του ΑΝΔΡΕΑ
  • ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΕΠΟΧΩΝ
    Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΓΛΥΝΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Δείτε όλους τους υποψήφιους περιφερειακούς συμβούλους της Περιφερειακής Ενότητας Θήρας ανά συνδυασμό εδώ.

Στην Περιφερειακή Ενότητα Θήρας μπαίνει ένας σταυρός προτίμησης.

Στις Δημοτικές Εκλογές για τον Δήμο Θήρας παίρνουν μέρος επίσης πέντε συνδυασμοί:

  • ΘΗΡΑΪΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
    Υποψήφιος Δήμαρχος: ΖΩΡΖΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ
    Δείτε το πρόγραμμα του συνδυασμού εδώ.
  • ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΘΗΡΑΣ
    Υποψήφια Δήμαρχος: ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΠΑΝΤΕΛΗ
    Δείτε το πρόγραμμα του συνδυασμού εδώ.
  • ΜΑΖΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ… ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ & ΘΗΡΑΣΙΑ
    Υποψήφιος Δήμαρχος: ΡΟΥΣΣΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του ΝΤΡΑΣΤΟΥ
    Δείτε τους βασικούς άξονες του προγράμματος του συνδυασμού εδώ.
  • ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΘΗΡΑΣΙΑ – ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗ
    Υποψήφιος Δήμαρχος: ΣΙΓΑΛΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του ΣΩΤΗΡΙΟΥ
    Δείτε τις προγραμματικές θέσεις του συνδυασμού εδώ.
  • ΤΩΡΑ! ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΗΡΑΣΙΑ
    Υποψήφιος Δήμαρχος: ΟΡΦΑΝΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του ΙΩΑΝΝΗ
    Δείτε το πρόγραμμα του συνδυασμού εδώ.

Δείτε όλους τους υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους ανά συνδυασμό εδώ.

Όσοι ψηφίζουν στη Δημοτική Ενότητα Θήρας βάζουν έως τρεις σταυρούς προτίμησης και μπορούν έναν ακόμα σε υποψήφιο της Δημοτικής Ενότητας Οίας.

Όσοι ψηφίζουν στη Δημοτική Ενότητα Οίας βάζουν έναν σταυρό προτίμησης και μπορούν έναν ακόμα σε υποψήφιο της Δημοτικής Ενότητας Θήρας.

Κοινοτικές εκλογές

Στις 14 κοινότητες του Δήμου Θήρας οι υποψήφιοι για τα τοπικά συμβούλια προέρχονται είτε από τους παραπάνω συνδυασμούς είτε από ανεξάρτητους συνδυασμούς.

Δείτε όλους τους υποψήφιους τοπικούς συμβούλους ανά κοινότητα εδώ.

Οι ψηφοφόροι όλων των κοινοτήτων μπορούν να βάλουν έως δύο σταυρούς προτίμησης.

Ευρωεκλογές

Για την εκλογή των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, η Ελληνική Επικράτεια αποτελεί μία ενιαία εκλογική περιφέρεια.

Στις φετινές Ευρωεκλογές συμμετέχουν 40 πολιτικά κόμματα και συνασπισμοί κομμάτων που έχουν καταρτίσει ενιαία ψηφοδέλτια ανά την επικράτεια.

1. Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς
2. Νέα Δημοκρατία
3. Λαϊκός Σύνδεσμος-Χρυσή Αυγή
4. Κίνημα Αλλαγής
5. Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος
6. Ποτάμι
7. Ανεξάρτητοι Έλληνες
8. Ένωση Κεντρώων
9. Πολίτες του Ηλία Ψινάκη
10. Ελληνική Λύση – Κυριάκος Βελόπουλος
11. Κόμμα Ισότητας Ειρήνης και Φιλίας
12. Δημιουργία Ξανά – Θάνος Τζήμερος
13. ΛΕΥΚΟ – Λαϊκές Ευρωπαϊκές Κοινωνικές Ομάδες PESG
14. Μαρξιστικό – Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μ-Λ ΚΚΕ)
15. Ελεύθερη Πατρίδα
16. Εθνικό Μέτωπο – Πατριωτικός Σύνδεσμος – Λιοντάρια Συνέργεια για την Ελλάδα
17. ΕΝΥΠΕΚΚ – Όρθια Ελλάδα
18. Ελλήνων Συνέλευσις
19. Δημοσθένης Βεργής – Έλληνες Οικολόγοι
20. Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας (ΟΚΔΕ)
21. Ελλάδα ο Άλλος Δρόμος-Νότης Μαριάς
22. Ελληνικό Όραμα
23. Νέα Ελληνική Ορμή
24. Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδας (ΑΚΚΕΛ)
25. Κόμμα Νέων
26. Νέα Δεξιά
27. Οικολογία Πράσινοι – Αλληλεγγύη
28. Άρμα Συνεργασίας για την Ευρώπη των Εθνών – Γιάννης Δημαράς
29. Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤΑΡΣΥΑ)
30. Έλληνες Ριζοσπάστες
31. Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία – Ουράνιο Τόξο
32. Οικολόγοι Πράσινοι
33. ΛΕΥΚΟ – ΕΝ. ΠΑΝ. – Αγροτικό Κόμμα Ελλάδος
34. Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.)
35. Λαϊκή Ενότητα – Μέτωπο Ανατροπής
36. Δημοκρατική Ευθύνη
37. Κολάτος – Ανεξάρτητο Πολιτικό Κίνημα – Οικολογικό Ελληνικό
38. Φιλελεύθερη Συμμαχία
39. ΜέΡΑ25
40. Πλεύση Ελευθερίας – Ζωή Κωνσταντοπούλου

Οι ψηφοφόροι σε όλη την Ελλάδα βάζουν έως τέσσερις σταυρούς προτίμησης.

Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Please enter your comment!
Please enter your name here